Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne

Jak postupovat při dopravní nehodě

Jak od 1.ledna 2009 postupovat v případě dopravní nehodyOd 1.ledna 2009, kdy nabyla účinnosti novela zákona o silničním provozu, provedená zákonem č.274/2008 Sb., se v otázkách ohlašovací povinnosti dopravních nehod mnohé změnilo. Třebaže nehodu pochopitelně nikomu nepřejeme, přesto, když k ní dojde, je vhodné vědět, co dělat.

Kdy volat Policii

Zrekapitulujme si nyní, v jakých případech budeme po 1 .lednu 2009 hlásit dopravní nehodu na Policii ČR.

1.      Pokud při nehodě dojde ke zranění (třeba i jen drobnému) nebo k usmrcení osoby


2.      Pokud při nehodě dojde na některém z vozidel včetně přepravovaných věcí ke škodě převyšující 100 000,-Kč

3.      Pokud při nehodě dojde ke škodě (v jakékoli výši) na majetku třetí osoby (např. poškození zaparkovaného vozidla, přilehlé nemovitosti, dopravní značky atd.); policie se však nebude volat v případě, kdy půjde o škodu na vozidle, které je sice v majetku třetí osoby (např. leasingové společnosti, zaměstnavatele, ale i třeba někoho z rodiny), ale jeho řidič měl na nehodě účast. Zde je potřeba si dát pozor na pracovní smlouvu - interní předpisy některých podniků ukládají povinnost volat policii ČR vždy.

4.      Pokud při nehodě dojde k poškození pozemní komunikace či ke zničení nebo poškození její součásti nebo příslušenství (např. dopravní značka, svodidla, semafor..

5.      Pokud při nehodě dojde k poškození obecně prospěšného zařízení ( např. přejezdové zabezpečovací zařízení….) nebo životního prostředí (únik provozních kapalin z vozidla

6.      Pokud po nehodě nebudeme sami schopni (bez vynaložení nepřiměřeného úsilí) obnovit plynulost silničního provozu.

V případech všech ostatních dopravních nehod bychom si měli vystačit sami, tedy bez součinnosti policie.

Na druhou stranu je ale potřeba říci, že oproti minulému stavu se toho zas tolik nezmění. Nejpřevratnější vlastně ani není změna na stotisícový limit, ale změna v koncepci ochrany vozidel třetích osob, pokud řidič takového vozidla měl přímou účast na nehodě.

Pokud máte podezření, že osoba, která měla přímou účast na nehodě a řídila předmětné vozidlo, je pod vlivem alkoholu, volejte policii vždy!! Ono je vhodnější vůbec v případě pochybností volat policii. Nic se neplatí!!

Bez policie? Sepsat o nehodě záznam!

Zákon od ledna 2009 ukládá jednu zcela novou povinnost. U dopravních nehod, ke kterým se policie nevolá, budou účastníci nehody povinni sepsat společný záznam o dopravní nehodě.

Ten musí obsahovat popis času a místa vzniku dopravní nehody, její příčinu, průběh a následky, identifikaci účastníků nehody (ti jsou povinni se v případě nehody prokázat navzájem dokladem totožnosti) a zůčastněných vozidel. Účastnící nehody jsou povinni záznam podepsat a neprodleně předat pojistiteli, který by měl plnit vůči poškozenému.

Záznam o dopravní nehodě může mít v zásadě libovolnou formu – žádný pevně stanovený formulář zákon nepředepisuje. Přesto lze doporučit tzv. euroformulář záznamu o dopravní nehodě, který současně doporučujeme všem řidičům vozit v autě s sebou. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit. Při nehodě, ke které můžete přijít jako slepý k houslím, hrají svou roli také nervy a stres, takže by se mohlo na nějaký důležitý údaj snadno zapomenout.

Také je velmi vhodné celou situaci nafotit (fotoaparát, mobilní telefony, kamery..) Nafotit by se měla celková situace, poškození, detaily poškození, odkud kdo jel, místní dopravní značení.... prostě všechno a pamětí nešetřit. Např. u rozsahu poškození je to zvláště vhodné (znáte to, nabouráte někomu zadní nárazník a za týden po vás chce opravu přední nápravy, světlometu, bočních dveří...)

Pokud by vám některý z účastníků nehody odmítl poskytnout součinnost při sepsání záznamu o nehodě, volejte policii! Vás to nic stát nebude, protože úvahy o zpoplatnění „planého“ výjezdu policie byly nakonec zavrženy.

Odepřením sepsat záznam o nehodě se ale druhý účastník nehody dopustil přestupku a dostane pokutu, která rozhodně převýší případnou ztrátu „pojistitelného bonusu“.

 

Všem přeji ŠŤASTNOU CESTU!!!!!!

  
15.02.2009 19:12:32
anetadvorak

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one