Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne

Řopíky: stavební úsek 191 Lenora

Řopíky: stavební úsek 191 Lenora

Tento stavební úsek má 67 objektů, z nichž většina stojí dodnes. Podařilo se mi projít úsek od severní části (objekt č.536) na okraj Lenory (objekt č.504). Některé objekty se mi bohužel najít nepodařilo.
Mé putování na tomto úseku začalo u objektu č.536, jež plynule navazuje na „Stavební úsek H-41 Vimperk“, pokračovalo přes mnoho objektů do Zátoně a poté na okraj Lenory. Zde pro pokročilou hodinu a pro únavu putování skončilo pohledem někam k objektu č.503. Z časových důvodů nebyla rovněž možná prohlídka vnitřků objektů
.

 Poděkování patří nadšencům ze serveru www.ropiky.net , bez jejichž informací bych toto všechno dal stěží dohromady.
Nyní něco k samotné cestě dne 31.července 2010, neboť to je zážitek sám pro sebe. Většinou jsem se pohyboval mimo cesty v normálním terénu – křoviny, vysoká tráva, terén totálně zničený těžkou lesní technikou, prudká stoupání a klesání, velké kameny, neuvěřitelné množství popadaných stromů, mokřiny a velké množství rozlitých vodních toků. Někdy se prostě orientace nezdařila a bylo třeba se několikrát vracet, někdy se zase naopak podařilo trefit řopík v nepřehledném terénu napoprvé. Situaci navíc stěžovala skutečnost, že objekty jsou hledány v létě v době plné vegetace. Mnohem snadnější by to bylo na podzim či v zimě, kdy listy opadají a v lese je krásně vidět…
Vybavení pro průzkum: mapy, vytištěné ze seznamu.cz; buzola; sešit s propiskou; gumovky (velmi se osvědčily); maskáče; 2x fotoaparát s přídavným bleskem (1 fotoaparát záložní); batoh s jídlem (vepřovka, tousty, paštiky, chleba, pití), taška a nůž na houby; jakýs, takýs orientační smysl, chuť se projít… Gumáky se v mokrém a močálovitém terénu osvědčily, nahradit by je mohly pouze kanady, neboť jiná obuv je absolutně nevhodná – někde až 20 cm bahna. Vhod přišla také taška na houby – sice moc nerostly, přesto jsem cestou nasbíral velké množství masáků (muchomůrka růžovka) a lišek. Ještě musím poprosit o shovívavost ke kvalitě fotek. Světelné podmínky panovaly naprosto příšerné a občas bylo třeba užívat blesku.

Objekt č.536: Nejsevernější objekt stavebního úseku; typ A-120; zachovaný; snadno viditelný z trati; pancéřové dveře odhozeny; vstup šachtou; c okolí velké množství kamenných zdí; objekt přístupný. (4 fotografie)

Pohled ze železniční trati

 Objekt č.535: Typ A-160; vchod zastřešeným okopem – již z většiny zasypaným; palbou viditelně kryje objekty 536 a 534.

Zasypaný vstup

Dosud patrný vstupní okop

 

 

Objekt 534: typ A-140; palbou kryje objekt č.535, dobře viditelný z trati; vchod zastřešeným okopem – již z většiny zasypán.

Zsypaný vchod

 

 

 

Objekt 533: typ A-120; zachovalý; vstup v kamenném valu; krásně vidět kamenný zához; přístupnýObjekt č.532 – nenalezen

Objekt č.530: typ A-140; zachovalý; vstup v kamenném valu; přístupný

 

 

 

Objekt č.529: typ A-140; Vstup zastřešeným okopem – již z většiny zavaleným; hodně zarostlý kapradím; leží pod lesní cestou.

 

 
Objekt bez označení: Připomíná pozorovatelnu; bunkr postaven jako dřevozemní kryt.

 

 
Objekt č.528: typ A-200; zachovalý, snadno viditelný z cesty (žlutá turistická trasa); v okolí znatelné terénní úpravy.

 


Objekt č.527: typ A-140; zachovalý; snadno viditelný z cesty a přístupný, v okolí znatelné terénní úpravy

 

Objekt č.526: typ A-180; zachovalý; špatně přístupný – vchod zavalen, zarostlé); v okolí znatelné terénní úpravy.Objekty č.525 a 524 nenalezeny

Objekt č.523: typ A-140; zachovalý; přístupný okopem; v okolí znatelné terénní úpravy

 


Objekt č.522: typ A-160; přístupný okopem; značně zarostlý smrky

 


 

 


Objekt č.521: typ A-140; přístupný okopem; značně zarostlý

 

 

 
Objekt č.520: typ A-140; velmi zarostlý; stojí u dlouho nepoužívané cesty, vstup zarostlý stromem

Vchod zarostlý stromem

 


Objekt č.519: zde se mé číselné označení liší od databáze ze serveru ropiky.net, a to od č.519 po 517. Od 516 zase vše odpovídá. Budu se držet toho, co mám na fotkách a v poznámkovém bloku.
Typ A-160; vchod zasypán; v okolí patrné terénní úpravy; stojí u dlouho nepoužívané cesty
.

 


Objekt č.518: nejspíše typ A-160; přístupný, jinak dosti zarostlý; stojí hned vedle dlouho nepoužívané cesty.

 

Objekt č.517: typ A-140; stojí hned vedle nepoužívané lesní cesty; velmi špatně vidět; přístupný okopem.

 

 


Objekt č.516: tento objekt najdete, když po č.517 opustíte cestu, která se začne svažovat prudce dolů a vydáte se lesem proti proudu potoka – tento vede přímo k tomuto objektu; typ A-140; vchod částečně zasypán, ale přístupný; dosti zarostlý stromy.

 


Neoznačený objekt: typ A-160; armádou nevyužit; vchod z většiny zavalen, ale přesto přístupný; dosti zarostlý.

 

 


Objekt č.515: tento objekt najdete, když se budete od neoznačeného objektu držet vrstevnice; typ A-140; přístupný; pravá střílna dost zarostlá.

 

 


Objekt č.514: tento objekt najdete, když se budete od č.515 držet vrstevnice; objekt v řídkém lese; přístupný; často navštěvovaný (odpadky); kamenný zához ze předu a z boků.

 

 

 


Objekty č.513 a 512 nenalezeny – někde v lukách nad Zátoní

Objekt č.511: typ A-140; bohužel na soukromé a oplocené louce pod Zátoní. V místě se pásly krávy a tak jsem tam raději nelezl.

 Objekt č.510: z časových důvodů nenavštíven – leží stranou nad Zátoní (nad křižovatkou na Lenoru); typ B2-90.

Objekt č.509: leží na soukromých pozemcích v lukách pod Zátoní, pokud se tam zrovna nepasou krávy, snadno přístupný ze silnice Zátoň – Lenora; otevřen, ale díky deštům částečně zaplaven, velmi zarostlý vysokou travou a keři.

 


Objekt č.508: z časových důvodů nenavštíven – leží dost stranou u sedla mezi Ptáčníkem a Zátoňskou horou; typ B2-80

Objekt č.507: typ B2-80; snadno přístupný na okraji lesa a z parkoviště k němu vede pěšina; vstup šachtou; palbou kryje č.506 a obec Zátoň; jeho poloha ne zcela odpovídá mapě
.

 

 


Objekt č.506: typ A-120; leží hned vedle parkoviště a proto je u něj neskutečný bordel a „nakakáno“; vstup šachtou; přístupný; pravým palebným polem kryje Zátoň a údolí před ním; jeho poloha ne zcela odpovídá mapě.


 

 


Objekt č.505: typ A-200; totálně zarostlý vegetací, ale ze silnice viditelný – je vidět přes silnici z parkoviště u objektu č.506.

 

 

 
Objekt č.504: typ A-180; ze silnice není vůbec vidět – je vhodné se orientovat podle vedení el.vedení (je pod ním). Je třeba slézt ze silnice a bujnou vegetací se k němu nějak prodrat, ale i tak se špatně hledá; vstup šachtou (tu uvidíte, až když stojíte na jejím okraji – nebezpečné!); dosud zachován železný žebřík


Tímto prozatím putování končí a úsek bude doplněn později.


 

 

05.08.2010 08:44:48
anetadvorak

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one