Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne

Řopíky: stavební úsek H-41 Vimperk

Řopíky: stavební úsek H-41 Vimperk

Tento stavební úsek je rozdělen do čtyř částí. Zde se mi podařilo projít úsek Kubova Huť, tvořený 9 objekty. Tato opevnění měla chránit hlavní silnici Strážný – Vimperk. Objekty jsou v současné době (tedy ve většině případů) označeny ve vchodech čísly 537 – 545 a jedná se o bunkry vzor 37.

 


V rámci mé cesty jsem vynechal objekty č.544 a č.545 při výjezdu z Kubovi Huti směrem na Vimperk a věnoval se ostatním (tyto budou doplněny později). Z časových důvodů také nebyla možnost prohlídky vnitřků objektů. Ještě musím poděkovat nadšencům ze serveru www.ropiky.net , bez jejichž informací bych toto všechno dal stěží dohromady.
Nyní něco k samotné cestě dne 31.července 2010, neboť to je zážitek sám pro sebe. Většinou jsem se pohyboval mimo cesty v normálním terénu – křoviny, vysoká tráva, terén totálně zničený těžkou lesní technikou, prudká stoupání a klesání, velké kameny, neuvěřitelné množství popadaných stromů, mokřiny a velké množství rozlitých vodních toků. Někdy se prostě orientace nezdařila a bylo třeba se několikrát vracet, někdy se zase naopak podařilo trefit řopík v nepřehledném terénu napoprvé. Situaci navíc stěžovala skutečnost, že objekty jsou hledány v létě v době plné vegetace. Mnohem snadnější by to bylo na podzim či v zimě, kdy listy opadají a v lese je krásně vidět…
Vybavení pro průzkum: mapy, vytištěné ze seznamu.cz; buzola; sešit s propiskou; gumovky (velmi se osvědčily); maskáče; 2x fotoaparát s přídavným bleskem (1 fotoaparát záložní); batoh s jídlem (vepřovka, tousty, paštiky, chleba, pití), taška a nůž na houby; jakýs, takýs orientační smysl, chuť se projít… Gumáky se v mokrém a močálovitém terénu osvědčily, nahradit by je mohly pouze kanady, neboť jiná obuv je absolutně nevhodná – někde až 20 cm bahna. Vhod přišla také taška na houby – sice moc nerostly, přesto jsem cestou nasbíral velké množství masáků (muchomůrka růžovka) a lišek. Ještě musím poprosit o shovívavost ke kvalitě fotek. Světelné podmínky panovaly naprosto příšerné a občas bylo třeba užívat blesku.

Zde nejvýše položené nádraží v ČR - Kubova Huť (995 m n/m)Své putování jsem zahájil nad nádražím Kubova huť (995 m n/m) objektem č.543: Jedná se o typ A-140, snadno přístupný z cesty, složitý vchod – vstup horní šachtou, objekt dost zarostlý různou vegetací, ale přístupný. (4 fotografie)


Objekt č.542: Je nejsnáze „objevitelný“, neboť leží hned vedle modré turistické stezky směřující od nádraží. Objekt je typu A-160; výdřeva zachována; zachovány kryty střílen; přístupný; dosud patrný palebný průsek k objektu 543. (4 fotografie)


Objekt č.541 nenalezen. Údajně je pobořen a zavalen (propadlá střecha); typ C1 (bude doplněn při příští prohlídce objektů č.544 a 545).

Objekt č.540: typ A-120; snadno přístupný z lesní cesty nad hotele Arnika; vstup šachtou; snadno přístupný (4 fotografie)

 

  Objekt č.539: typ B2-90; snadno přístupný, když půjdete po cestě od č.540, ale nepřehlédnout (stojíte vedle a nic nevidíte); zbytky pletiva nad střílnou; střílna dost zarostlá; dosti patrné pravděpodobně okolní okopy (5 fotografií)

 

 

 Objekt č.538: typ C1; objekt pobořen (propadlý strop); po deštích částečně zaplaven; zachována pouze jedna střílnová stěna; objekt snadno přehlédnutelný v mladším (hustším) lese (5 fotografií)

 Objekt 537: typ A-120; poslední, nejjižnější objekt stavebního úseku H-41 Vimperk; zachovalý; přístupný; výdřeva zachována; snadno viditelný – hned nad železniční tratí; kamenný zához; objekt byl maskován nyní již zcela rozpadlou dřevěnou budovou. Zde stavební úsek Vimperk plynule přechází do stavebního úseku 191 Lenora – další řopík za tratí cca 100 m daleko.

 

 

 

04.08.2010 08:13:52
anetadvorak

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one