Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne

Volarské šance

Volarské šance

I když jde o příběh z dob třicetileté války, myslím, že není na škodu ho zde uvést. Na toto místo jezdím s menšími přestávkami již od roku 1978 a myslím že je to taková jedna malá „zajímavůstka“.

Přes Šumavu probíhala velmi dávno tzv. „Zlatá stezka“, jež sloužila jako jeden z hlavních obchodních tahů do naší země. Tato „Zlatá stezka“ také zažila třicetiletou válku.

Přímo na její trase a u mostu přes řeku Teplá Vltava (dnešní vodácké tábořiště „Soumarský most“ mezi Volarami a Lenorou) se do dnešních dnů dochovalo polní vojenské opevnění z počátku této třicetileté války.  Jde o pěchotní okop se dvěmi dělostřeleckými bateriemi, jež se stal svědkem urputných bojů.

Toto opevnění vzniklo v první fázi války jako ochrana stezky a neslo název „Volarské šance“. Od roku 1618 se o toto místo několikrát bojovalo a císařská a stavovská vojska se tu celkem často střídala. Většinou však proti stavovskému povstání vítězilo císařské vojsko. Stavovské povstání si velký význam tohoto místa přiznalo až po roce 1620 a vyslalo pětitisícovou armádu pod velením generálů Mansfelda a Thurna. Útok byl zahájen 27.července 1620 a obránci byli nuceni kapitulovat 29.července. Upozorňuji, že se zde bránili tři stovky císařských vojáků! Obráncům vallonské posádky z pluku de Croy byl umožněn volný odchod a toto opevnění se pak stalo pro císařskou armádu velkou překážkou. Stavovská posádka však, jako již několikrát, „Volarské šance“ bez boje vyklidila. Po bitvě na Bílé hoře ztratilo toto místo svůj význam.

Zde je zpráva saského agenta F.Lebzeltera o obléhání a dobytí Volarských šancí stavovským vojskem na konci července 1620:

Zpráva o dobytí Volarských šancí (27 – 30.července 1620)

27.července 1620 přitáhli hrabě Thurn, hrabě Mansfeld, plukovník Frenck a další hrabata a páni se svým vojskem k šancím na Zlaté stezce. Byl již večer a tak do noci nestačili víc, než vybudovat postavení (Patri), do něhož bylo ráno přivezeno velké dělo a moždíř. Z nich začali 28.července odstřelovat nepřítele a jednotky pana plukovníka zaútočili na palisády, příkopy a náprsně šancí. Stráže a další nepřátelští vojáci byli rozprášeni a zatlačeni do vnitřních šancí, obě strany na sebe horlivě stříleli z mušket, takže docházelo ke ztrátám. Boj trval až do noci a naše jednotky se dostali těsně k nepříteli, že se ho téměř dotýkali a mohli vícekrát vrhnout do jeho pozic granáty. Když se však páni plukovníci nepřítele otázali, zda chce šance opustit a vydat, odpověděl, že má dost sil a lidí, že se hodlá bránit do posledního muže a že nám může poslat i něco proviantu. Potom naši (Stavovští) v noci podkopali šance střelným prachem v domnění, že je budou moci s nepřítelem vyhodit do vzduchu. Následujícího jitra 29.července prach odpálili, ale nepříteli výbuch neublížil a rozpoutala se střelba z mušket a velké dělo palbou značně poškodilo nepřátelskou palisádu. Když potom nepřítel pochopil, že nemá naději na pomoc a vyproštění, konečně se rozmyslel a požádal o akord. Ten mu byl po dlouhém vyjednávání povolen a tak nepřítel dnes 30.července, opustil se všemi svými věcmi (Sack und Pack) šance. Čítal asi 250 mužů, z nichž mnozí padli, ale také naši měli ztráty, řada důstojníků byla zraněna a mnoho vojáků padlo. Nepřítel odtáhl směrem ke Krumlovu….

Tyto šance jsou dodnes velmi dobře patrné, když vyjdete z tábořiště směrem na křižovatku Lenora – České Žleby u rozcestníku. Je tam taková trochu větší odstavná plocha pro auta. Pak se podíváte směrem do lesa a jedinou pěšinou asi po cca 50 narazíte na toto místo.

Informace čerpány z informačních tabulí přímo na místě šancí.

28.07.2008 18:35:58
anetadvorak

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one