Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne

Staročeské Máje ve Svinařově 2008

Staročeské Máje - Svinařov 2008


Dne 24.května 2008 se v obci Svinařov konaly Staročeské Máje. Jde o obnovenou tradici, která se konala vlastně ve všech obcích a vesničkách.

Pro ty kdo nevědí, oč jde: Hlavním smyslem je samozřejmě zábava. V hlavní den (sobota) mladí chlapci vyvádějí za přítomnosti rodičů svobodné slečny a před zraky většiny obyvatel vesnice si zatancují (zde je dobré mít za sebou kurz tanečních!). Po tomto aktu, kdy se nesmí vynechat žádná slečna, všichni zamíří na místo, kde stojí tzv. Král. Jde o smrk zbavený větví a kůry, na jehož konci je zachovaná jehličnatá špička Po poražení tohoto krále se mladí jinochové na špičku vrhnou a ten, kdo ji získá je králem večera.

Samozřejmě tato akce probíhá již od pátku, kdy se král staví – to zase dělají všichni, kdo to umí, kdo se přichomítne a samozřejmě každý ví, jak je to nejlepší??!! Přes noc pak mládenci svého krále hlídají, aby jim ho nikdo neporazil, či jinak poškodil. Ještě během této noci mládenci rozvážejí májky (malé, ozdobené břízky) a upevňují je pře domy, kde bydlí slečny.

Nutno dodat, že po celou dobu je třeba posilovat se pivem, vínem, kořalkou, prostě tím, co kdo má rád. Také před samotným vyváděním si mládenec s rodiči a slečnou připíjí, takže sami uznáte, že vydržet do konce je opravdu velký fyzický výkon.

Večer již následuje klasická taneční zábava.

Za konání letošního ročníku musíme poděkovat zejména Sboru dobrovolných hasičů Svinařov, dále obci a dalším sponzorům, bez kterých by bylo konání nemyslitelné.

Počasí klaplo a bylo na co se dívat.

Snad se příští rok podaří zorganizovat přinejmenším stejně krásnou akci!!!


 

Pár fotogarfií můžete shlédnout v této GALERII


 

24.08.2008 13:26:44
anetadvorak

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one