Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne

Vojenská tématika

Zde si najdou pár obrázků a možná i článků a videí příznivci vojenské tématiky.

Řopíky: stavební úsek 191 Lenora

Řopíky: stavební úsek H-41 Vimperk

 
Den otevřených dveří ve vojenském muzeu ve SmečněTrochu krkolomný název, ale asi tak jsem to zaregistroval. Toto malé setkání příznivců vojenské techniky se konalo dne 12.9.2009. Dorazili opravdový nadšenci s výtečně zrestaurovanými kousky a bylo tedy na co se dívat. Dokonce přijel i jeden pojízdný T-34/85!
V rámci této akce mi po předchozí domluvě (a za finanční úhradu) umožnil majitel vyprošťovacího tanku T-55 vzpomenout na "zlatá vojenská léta" a usednout za rajčáky tohoto stroje. Po slovech "sice si jezdil s T-72, ale tohle je to samé" mě usadili na místo řidiče a jeď. A pravdou je, že se to nezapomíná: zběžná kontrola přístrojů, jedno - dvě prošlápnutí plynu (ten řev přímo magnetizuje), sešlápnout spojku, narvat tam dvojku, rajčáky k sobě (první poloha - tím dojde k podřazení na obou pásech na jedničku), rozjet se, pustit rajčáky, vytočit motor a narvat tam trojku. Na tak malé louce a s lidmi na korbě to stačí. Pak už jen vychutnávat ten nádhernej pocit.
Bohužel vše bylo až příliš narychlo a tak z mé jízdy toho dne neexistují žádné fotografie či filmové záběry.
K nápravě došlo až 28.9.2009. Majitel asi nabyl přesvědčení, že je na mne spolehnutí a že mu jeho mašinu nezničím a opět zavolal, ať se před zazimováním techniky jedu svézt. A tentokrát již kamera byla u toho.

Na korbu se posadili hrdinové Adélka a Honzík. Nutno dodat, že díky ohlušujícímu řevu a neustálému házení se Adélka trochu více bála, ale vydržela. A na příští (jarní) jízdy se oba velmi těší!

Tak se trochu pokochejte a ještě jednou pro upřesnění: fotky jsou ze dne 12.září 2009 a video z 28.září 2009.

Jízda na tanku

T-55 vyprošťovací

T-55 vyprošťovací

T-55 vyprošťovací

T-55 vyprošťovací

Interiér repliky německého "Hakla"
Interiér repliky německého "Hakla"
Replika německého "Hakla"
Replika německého "Hakla"

Řopíky na Šumavě - Soumarský most

Na přelomu července a srpna se mi podařilo vydělit trochu času na prohlídku řopíků v rámci víkendu v tábořišti Soumarský most na Šumavě (mezi Lenorou a Volary). Zdaleka se nedalo stihnout vše, ale alespoň vám přiblížím jeden z kratičkých úseků přímo u tábořiště – až tam pojedu příště, bude to náplň mé celodenní túry (opevněná linie se táhne téměř k Boubínu).

Jedná se kousek linie, spadající do „Oblasti I.armádního sboru“, stavební úsek 195 Volary.
Tak takto to tedy dnes vypadá: 

Je zde pro lepší přehled mapa. Bunkry jsou očíslovány tak, jako ve skutečnosti. Sami vidíte, že ze strany od nepřítele chrání opevnění řeka (Teplá Vltava), poměrně velký sráz k řece a za řekou mokřiny, pro techniku absolutně nesjízdné. To mohu potvrdit, neboť tato místa mám doslova prolezlá. Díky terénu zde tedy nebylo potřeba budovat nějaká těžší opevnění. Hned za bunkry se nachází trať (několik metrů) a tak zásobování bunkrů nebyl myslím problém.

Mapka oblasti

Mapka oblasti

Č.481

Č.481

Tak tady máme první objekt č.481. Leží na kopci a jeho levá střílna zřejmě zabírala palebný úsek na široko daleko jediný přístup k mostu přes řeku a samotný most. Také bylo možné ostřelovat železnici pod mostem.Tento řopík je přístupný, zachována vnitřní výdřeva. Vedle něho stojí chata (mnohokráte jsem ji měl pronajatou a bunkr sloužil jako dobrá lednice).
Č.481

Č.481

Č.481

Č.481

Dosud zachovaná výdřeva

Dne 20.června 2009 se konala již tradiční přehlídka vojenské techniky a klubů vojenské historie pod záštitou Ministra obrany ČR "Bahna 2009".

Letošní ročník byl tak trochu výjimečný tím, že šlo o jubilejní "dvacátý". A nebyl výjimečný pouze tím. Pořadatelé letos změnili rozvržení celého strašického areálu. Šlo o změnu přístupové trasy (lidé se konečně nemotali mezi auty), o změnu a zvětšení výstavní plochy a v neposlední řadě přibylo i dost atrakcí pro děti. Zejména z posledně uvedeného důvodu si snad příští rok vezmu s sebou Adélku (pokud tedy nebude nikde jinde..)

Tady nějaké ta videa:

BAHNA 2009 - 1

Bahna 2009 - 2

Bahna 2009 - 3

Bahna 2009 - 4

Bahna 2009 - 5

Bahna 2009 - 6

Bahna 2009 - 7

Bahna 2009 - 8

A zde pár foteček:

Na parkovišti
Na parkovišti
Dálkově řízený průzkumný vrtulník Heroes (pěkná hračka)
Dálkově řízený průzkumný vrtulník Heroes (pěkná hračka)
Obrněněc
Obrněněc
Jedna z mnoha úprav Jeepa
Jedna z mnoha úprav Jeepa

Dne 7.května 2009 se v obci Brandýsek (na cestě na Brodce) konala při příležitosti 64.výročí konce II.světové války rekonstrukce bitvy, kdy byl Brandýsek osvobozen Rudou armádou.

Boje se tehdy odehrávaly především na nádraží a třeba to i bylo tak, jak nám letos předvedli členové klubů vojenské historie.

Všem účastníkům patří poděkování a potlesk (ten také protagonisté sklidili) a přání, aby tato tradice pokračovala i v dalších letech.

PS.: Tohoto klání se zúčastnili jako diváci Milan, Aneta a Adélka. Posledně jmenovaná se výbuchů, výstřelů a dalšího rachotu nijak nezalekla a dle jejích slov to bylo moc hezké.....

Zde pár odkazů na videa z místa konání:

Použití tarasnice

Poprava zajatců

Letecká podpora

Příjezd Rudé armády

Rudá armáda útočí

... a pořád se bojuje...

...co se zajatci...

Kapitulace

Cesta na místo...
Cesta na místo...
Adélka s rudoarmějci... všimněte si, jak stojí v pozoru
Adélka s rudoarmějci... všimněte si, jak stojí v pozoru
Diváci....
Diváci....
...poslední přípravy...
...poslední přípravy...
Putování po opevněních Jižní Moravy
Volarské šance
Bahna 2008

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one