Vítejte na stránkách nejen o našich dětech a výletech
Líbí se ti tahle stránka?
Ano
Ne
Bahna 2008

Dne 14.6.2008 se konal ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice v Brdech již tradiční 19.ročník akce Bahna 2008.
Jde o přehlídku vojenské techniky jak české, tak zahraniční. Tuto akci pořádá Ministerstvo obrany ČR a různé kluby vojenské historie.

Letos se bohužel projevilo snížení rozpočtu (údajně ze 13 mil. v předešlých ročnících na letošních 5 mil. Kč) a to především neúčastí zahraničních armády a jejich techniky (USA, Anglie, Rakousko, Německo, Slovensko atd.). To bylo mínus, ovšem jedno jediné. Ostatní bylo zase jako vždy perfektní.

Neúčast zahraničních armád plně nahradily historické ukázky, kterých bylo mnohem více než v předešlých ročnících a opět byly předvedeny ve vysoké kvalitě. Jednalo se o ukázky z roku 1918, z roku 1938, z roku 1968 a z tankové bitvy o Kyjev. Pro mě a věřím, že pro mnoho dalších, byla úchvatným zážitkem ukázka z roku 1918, během níž se odehrál i letecký souboj historického francouzského dvojplošníku a německého tříplošníku Fokker.

Tímto bych chtěl všem účastníkům a „nadšencům“ poděkovat za opravdu perfektní výkony a za předvedené představení.

Dále byla na programu přehlídka současné a historické vojenské techniky, ukázka zásahu speciálních jednotek Policie ČR, ukázka záchranného ženijního praporu během povodní a dynamická ukázka ozbrojených sil ČR (jedná se o útok obrněných tankových jednotek za podpory dělostřelectva a letectva – bitevní vrtulníky, letouny L-159 Alca a nadzvukové letouny Jas Grippen).

Celou akci zahájila salva ze 152 mm houfnic „DANA“, při které se doslova zachvěje země a vaše bubínky téměř opouštějí uši. Poté si již na palbu a střelbu z různých druhů zbraní zvyknete.

Další plus pro pořadatele bylo vyhrazení zvláštního místa pro rodiče a děti. Ty se v minulých ročnících bohužel musely mačkat mezi ostatními na opravdu nevelkém prostoru.

Bohužel jedno negativum musím uvést a to bylo natáčení ČT. Při příchodu do areálu jsou pro kamery ČT vyhrazena místa a proto si každý stoupne tak, aby dobře viděl. Při zahájení akce jsou ochozy opravdu plné a již není možné se nikam hnout a už vůbec ne přesunout. A právě tehdy přišel jeden kameraman ČT a zcela bezohledně si dal kameru nejdříve před výhled dětí! A poté se přesunul kousek vedle, čímž zakryl výhled mnoha lidem. Nereagoval na žádné výtky a mnohým tak trochu pokazil jinak perfektní zážitky. Myslím, že solidní by bylo předem upozornit, že právě zde bude kamera (vyhrazených míst bylo myslím dost).

Počasí i přes různé předpovědi klaplo a tak stejně jako v předešlých minimálně čtyřech ročnících mnozí měli tak trochu „chycené“ obličeje. Jako každý rok jsem říkal, že si vezmu opalovací krém a jako každý rok jsem si ho samozřejmě nevzal. No, hlavně že jsem nezapomněl na pití a kus „žvance“!

Příští ročník bude jubilejní 20-tý. A tak všichni čekáme, čím nás pořadatelé překvapí.

Takže možná v příštím roce, na Bahnech 2009 NASHLEDANOU!!
 
Pár fotografií najdete v GALERII.
15.06.2008 17:55:16
anetadvorak

Líbí se Vám tyto stránky?

Nějak nemám názor. (2669 | 25%)
Ještě se zlepšete (2623 | 25%)
Ano ! (2732 | 26%)
Ne ! (2515 | 24%)
Pro zájemce o vojenskou historii
Pár fotografií z místních akcí
Budeme rádi když o nás povíte dalším. Díky moc!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one